top of page

Fizykoterapia jest jedną z metod fizjoterapii. Formą leczenia, w której za pomocą aparatury medycznej na organizm ludzki oddziałuje się bodźcami fizykalnymi: elektrycznymi, świetlnymi, magnetycznymi, termicznymi lub dźwiękowymi. Fizykoterapię można stosować jako leczenie uzupełniające lub jako podstawową formę leczenia zwłaszcza przewlekłych schorzeń narządu ruchu. Wykorzystuje się ją również jako postępowanie przygotowujące do stosowania innych metod fizjoterapii, np. Terapii Manualnej.

Niektóre zabiegi fizykoterapii nie wymagają specjalnego przygotowania pacjenta, np. pole magnetyczne można stosować przez ubranie. Inne - jak laser, ultradźwięki, krioterapia – wymagają odsłonięcia danej okolicy ciała do gołej skóry. Niektóre zabiegi fizykoterapii nie drażnią receptorów czuciowych na naszej skórze, dlatego ich wykonanie nie wywołuje żadnych odczuć, np. laser i pole magnetyczne. Inne – jak elektroterapia – mogą być odbierane jako mrowienie lub szczypanie. Zabiegi elektroterapii powodują powstanie odczynu w postaci zaczerwienienia w miejscu, w którym do skóry przyłożona była elektroda. Jest to zjawisko prawidłowe. Odczyn ten ustępuje w ciągu kilkudziesięciu minut po zabiegu.

Fala uderzeniowa - akustyczne fale przenoszące energię w obszar objęty bólem w układzie mięśniowo-szkieletowym. Podczas zabiegu odczuwalne są szybkie mechaniczne uderzenia, które uruchamiają proces leczenia oraz regeneracji tkanek miękkich. Terapia jest doskonałym rozwiązaniem dla osób , które szukają nieinwazyjnej metody leczenia przewlekłego bólu stawów, mięśni czy ścięgien. Zabieg trwa trwa nie dłużej niż 10 minut. Każda terapia jest indywidualnie dostosowana do pacjenta i wymaga wykonania minimum 5 sesji, 1-2 razy w tygodniu. 

 

Krioterapia – forma leczenia wykorzystująca niskie temperatury, poprzez chłodzenie danej okolicy ciała suchą parą ciekłego azotu, generowaną przez specjalny aparat. Temperatura chłodzenia wynosi -150 stopni Celcjusza, dlatego zabiegi są bardzo krótkie – od 1,5 do 3 minut na jedną okolicę ciała. Krioterapię stosuje się m. in. w chorobach reumatoidalnych oraz w medycynie sportowej i ortopedii, w stanach po urazach i zabiegach operacyjnych. Działanie: zmniejsza ból i procesy zapalne. Przyspiesza regeneracje uszkodzonych tkanek i obrzęków. Stosowana przed zabiegami Terapii Manualnej. Pomaga w zwiększaniu ruchu w stawach.

 

Laseroterapia – metoda bodźcowego oddziaływania energii promieniowania laserowego na chore tkanki, polegająca na aplikowaniu na nie światła laserowego o odpowiedniej mocy i długości fali. Laser wykorzystuje się do biostymulacji, normalizacji i regeneracji błon komórkowych, tkanki kostnej i tkanek miękkich. Pobudza organizm do wytwarzania substancji przeciwbólowych oraz przyspiesza gojenie się ran. Zabieg trwa od 3 do 8 minut.

 

Magnetoterapia – zabieg polegający na zastosowaniu zmiennego pola magnetycznego, niskiej częstotliwości. Przenika ono w całości przez całe ciało, uruchamiając różnego rodzaju procesy komórkowe. Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zwiększa wychwytywanie tlenu przez tkanki, mobilizuje mikrokrążenie, stymuluje krążenie obwodowe. Przyspiesza regenerację tkanek miękkich oraz zrost kostny, działa przeciwobrzękowo. Czas zabiegu wynosi do 20 minut.

 

Ultradźwięki – zabieg wykorzystujący fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ucha ludzkiego. W wyniku przejścia fali ultradźwiękowej do tkanek, dochodzi do powstania w nich ciepła, oraz do zjawiska określanego mikromasażem tkanek. Działanie: przeciwbólowe, przeciwzapalne. Przyspiesza przepływ limfy w naczyniach limfatycznych i wspomaga proces wchłaniania. Pomaga w zwiększeniu rozciągliwości tkanki łącznej w bliznach oraz w zmniejszaniu napięcia mięśniowego. Zabieg średnio trwa około 5 minut.

 

Elektroterapia (TENS, Interdyn, Galwanizacja, Elektrostymulacja, Jonoforeza i inne) – zabiegi polegające na użyciu prądów leczniczych, miejscowo, przez przyłożenie do ciała elektrod. Wykorzystuje się do leczenia prąd stały, modulowane prądy średniej częstotliwości oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości. Działanie: przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne. Zwiększenie przemiany materii, przyspieszenie regeneracji tkanek, pobudzenie mięśni i nerwów oraz stymulacja zrostu kości. Czas trwania zabiegu to 10-20 minut.

bottom of page