


Terapia Manualna to sposób leczenia schorzeń narządu ruchu, często błędnie utożsamiany z kręgarstwem. Kręgarstwo opiera się na tradycji ludowej, Terapia Manualna należy do dziedziny fizjoterapii i jest poparta badaniami medycznymi. W Polsce szkolenia z Terapii Manualnej odbywają się jako szkolenia podyplomowe dla fizjoterapeutów i lekarzy.
Ortopedyczna Terapia Manualna wg koncepcji Kaltenborn-Evjenth wykorzystuje ręczne techniki do badania i leczenia pacjentów u których występuje ból, przykurcz, niestabilność lub zablokowanie w obrębie stawów kręgosłupa oraz stawów obwodowych i stawów skroniowo-żuchwowych.
Zarówno badanie jak i leczenie wykonywane jest rękoma terapeuty.
Terapeuta za pomocą specjalistycznych testów manualnych może precyzyjnie stwierdzić czy przyczyną bólu danej okolicy ciała jest nadmiernie napięty mięsień, uciśnięty nerw, czy też zmieniony chorobowo staw.
Dokładne badanie manualne umożliwia zastosowanie precyzyjnego leczenia, ponieważ inaczej leczy się mięśnie, inaczej torebkę stawową czy więzadła, a inaczej nerwy.
Po wykonaniu badania terapeuta stawia diagnozę tymczasową i wykonuje leczenie próbne. Następnie poprzez testy kontrolne sprawdza skuteczność terapii. Jeśli nastąpiła poprawa to potwierdza się diagnoza tymczasowa. Jeśli brak poprawy to terapeuta ponownie analizuje kolejne etapy badania w celu znalezienia przyczyny bólu.